-
خانوادگی
-
مرد
-
زن
-
پسر
-
دختر
ماری کوری
چهارشنبه ۳ آذر ۱۳۹۵ - ۱۲:۴۰
2
0

او در ورشو ؛ پایتخت لهستان ؛ در خانواده ای 7 نفره و بعنوان آخرین فرزند زاده شد. مادرش مدیر بهترین مدرسه ی دخترانه ی ورشو و پدرش معلم فیزیک و ریاضی بود . مادرش را در کودکی و به واسطه ی بیماری سل از دست داد . ماری 10 ساله بود که پدرش کارش را از دست داد و ناچارشدند خانه را به مسافرخانه تبدیل کنند. اما این نابسامانی های خانوادگی نتوانست پیشرفت های تحصیلی ماری کوچک و باهوش را متوقف کند او در 15 سالگی و یک سال زودتر از شرایط قانونی ؛ مدرسه را تمام کرد و به مدال طلا دست یافت .

به علت شرایط بد مالی ؛ او بعنوان معلم سرخانه مشغول بکار شد و از این طریق علاوه بر هزینه های زندگی خود ؛ هزینه های تحصیل خواهر بزرگترش در فرانسه را بعهده گرفت ؛ پس از چندی ؛ خواهرش با یکی از همکلاسیهای پزشکش ازدواج کرد و این به آن معنی بود که ماری جوان می تواند برای تحصیل به پاریس برود؛ اینکار را انجام داد ؛ مودبانه درخواست خواهرش را برای اقامت رد کرد؛  اتاقی زیرشیروانی  اجاره کرد .  مشغول تحصیل شد و در انتخابات نهایی لیسانس ؛ نفر اول فیزیک و نفر دوم ریاضی  شد . او کاشف دو عنصر  " پولونیم  " و " رادیوم " است . وی شهروند فرانسه بود اما هیچگاه هویت لهستانیش را رها نکرد ؛ او بر اولین عنصر کشف شده اش به افتخار لهستان نام " پولونیم " را نهاد .

ماری کوری
ماری کوری

در 26 سالگی با فیزیکدانی 35 ساله ؛ با ریش کوتاه و موهای آشفته آشناشد ؛ عاشق شد ؛ ازدواج کرد و صاحب 2 فرزند شد . آنها بجای خرید ساعت زنگ دار و چراغ خوراک پذیری  2 دوچرخه خریدند و با آن به ماه عسل بریتانی رفتند .

او به اولین زن برنده ی جایزه ی نوبل تبدیل شد ؛ اولین کسی شد که در علوم مختلف برنده ی جایزه ی نوبل شد و 2 بار این جایزه را کسب کرد .

او در سن 66 سالگی و 28 سال پس از مرگ  " پیر کوری "  به دلیل ابتلا به سرطان خون درگذشت ؛  " رادیوم " معروف و محبوب او ؛ قاتل او شده بود .
در سال 1995 ؛ به پاس خدمات این بانوی بزرگ ؛ خاکستر جسد ماری کوری و همسرش از گورستانی کوچک به  " پانتیون " ( مقبره ی مشاهیر فرانسوی ) انتقال یافت .

 او کسی است که جهان و جهانیان هیچگاه او را فراموش نخواهند کرد.
 

 

ماری کوری
ماری کوری
ماری کوری

 

بازدید:
996

به اشتراک بگذارید:- - - - - -

جستجوی مطالب مرتبط با:ماری کوری جایزه نوبل
* جهت ثبت نظر هم اکنون ثبت نام کنید. *
نظر شما:
لوگوی ماهکان
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مجله اینترنتی ماهکان می باشد و هرگونه کپی برداری بدون ذکر نام و لینک منبع غیر قانونی بوده و قابل پیگرد میباشد.
طراحی و بهینه سازی توسط شرکت طراحی سایت و برنامه نویسی وب پارسه© 2018 mahkan.com